SOCHA RADEGASTA

Sochu pohanského boha Radegasta vytvořil sochař Albín Polášek (* 14. 2. 1879, † 19. 5. 1965) pro Pohorskou jednotu Radhošť. Na podstavec se stěhovala dvakrát. Při první cestě v roce 1930 nákladní auto se sochou uvízlo ve strmé zatáčce na Pustevnách, odkud ho druhý den muselo vytahovat šest párů nejsilnějších koní z Trojanovic.

Po ustavení sochy na místo se strhl silný déšť provázený bouřkou, při níž blesk zabil jednoho z vojáků, kteří u Radegasta drželi čestnou stráž.

Původní socha byla zhotovena z umělého kamene a špatně odolávala nepříznivému počasí. Krajský ústav památkové péče v Ostravě proto rozhodl, že bude vhodnější instalovat na Radhošti místo vzácného originálu dokonalou kopii. Pro kamenosochaře Jana Sobka z Leskovce a akademického sochaře Jaroslava Machalu ze Vsetína, který na průběh prací dohlížel, se vytesání kopie sochy z přírodní žuly stalo životní zakázkou. Druhé putování sedm tun těžké sochy do nadmořské výšky přes tisíc metrů se odehrálo v červenci 1998.

Originál díla se nyní nachází ve vstupní hale frenštátské radnice. Socha stojí 8 m od hranice obce na katastru obce Dolní Bečva.